Podczas przeziębienia stosuje się różne preparaty wspierające powrót do zdrowia – począwszy od roztworów do inhalacji, przez pastylki do ssania, a skończywszy na syropach i tabletkach. Równie pomocne mogą okazać się maści rozgrzewające. Czy rzeczywiście stanowią wsparcie w walce z przeziębieniem?
Czym są maści rozgrzewające?
Maści i żele o właściwościach rozgrzewających o produkty lecznicze o kompleksowym składzie, które mogą być stosowane jednakowo przez dzieci i dorosłych. Ich podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie objawom przeziębienia, grypy i innych infekcji dróg oddechowych o rozmaitym podłożu. Mogą stanowić formę dodatku do farmakoterapii lub posłużyć za główny środek w walce z chorobą. Z uwagi na niewielkie ryzyko występowania skutków ubocznych stanowią świetną alternatywę dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą stosować innych dostępnych środków farmakologicznych.
Jak działają maści rozgrzewające na przeziębienie? Główne efekty
- Przeciwdziałają obrzękom błon śluzowych nosa
- Ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny
- Redukują napadu kaszlu, ograniczają katar i kichanie
- Mogą wspierać odpowiedź immunologiczną organizmu
- Wspierają neutralizację zmian zapalnych i łagodzą podrażnienia
- Inhalacyjne właściwości wspierają udrożnienie dróg oddechowych
- Wspomagają redukcję dolegliwości bólowych np. głowy, mięśni i stawów
- Pomagają eliminować wirusy, bakterie i inne chorobotwórcze drobnoustroje
- Mogą przyczynić się redukcji uczucia zmęczenia i wspomóc odprężenie w okresie choroby
Skład maści rozgrzewających na przeziębienie – co powinny zawierać?
Większość maści i żeli rozgrzewających stanowi połączenie olejków eterycznych z naturalnymi ekstraktami roślinnymi, które niekiedy zostają uzupełnione o dodatki cennych witamin. Najczęściej wykorzystuje się komponenty znane z innych preparatów na przeziębienie (np. stosowanych do wykonywania inhalacji dróg oddechowych) lub rozmaite dolegliwości bólowe (np. nerwobóle, kontuzje mięśniowo-stawowe).
Przykładowe komponenty maści rozgrzewających to m.in. olejek eukaliptusowy, olejek sosnowy, kamfora, mentol, wyciąg z kwiatów rumianku, ekstrakt z liści białej wierzby, olej cynamonowy, mięta pieprzowa, kapsaicyna czy wyciąg z tymianku.
Zawarte w nich składniki aktywne mają bardzo skuteczne właściwości w walce z drobnoustrojami i wspieraniu odporności. Profilaktyczne stosowanie maści rozgrzewających w okresie jesienno-zimowym może zmniejszyć ryzyko zachorowań.
Kto może stosować rozgrzewające maści w trakcie przeziębienia?
Teoretycznie każdy – miejscowe działanie preparatów w formie maści i żeli ogranicza szansę rozległych skutków ubocznych. Ponadto forma ich zewnętrznej aplikacji pozwala ograniczyć kontakt składników aktywnych z przewodem pokarmowym, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób o wrażliwym żołądku lub mającymi problemy w kontekście przyswajalności substancji leczniczych (np. osoby o zaburzonej kondycji mikrobioty jelitowej).
Niemniej jednak w niektórych przypadkach należy zachować ostrożność. Maści i żele zawierające kamforę lub mentol mogą podrażnić delikatną skórę małych dzieci, co może być przyczyną np. nadmiernego przekrwienia. Ponadto osoby uczulone na konkretne komponenty w składzie preparatu powinny poszukać innej propozycji, aby ograniczyć szansę reakcji alergicznej.
Przykładowe maści rozgrzewające na przeziębienie
- Depulol
- Pumilen
- Rub-Arom
- Vicks VapoRub
- Aromactiv+ żel
- Salorhin Aroma
- Herbamedicus Borsucza Maść
- Swissmedicus Końska Maść Rozgrzewająca
Bibliografia:
- Kucharska M., Szymańska JA., Wesołowski W. „Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego.” Medycyna Pracy 2018, 69(2): 167-178.
- Krauss H., et al. „Leczenie kaszlu w przebiegu infekcji dróg oddechowych – efekt połączenia związków czynnych pochodzenia naturalnego z tymolem.” Wiadomości Lekarskie 2016, 69(6): 793-800.
- Chlebda-Sieragowska E., Skrzypiec-Spring M., Szeląg A. „Rola preparatów ziołowych w profilaktyce infekcji u sportowców.” Strzelectwo Sportowe 2012, 9: 35-40.
- Kędzia A., et al. „Aktywność przeciwgrzybicza olejku sosnowego (Oleum Pini sylvestris).” Postępy Fitoterapii 2012, 4: 211-215.