Przeziębienie zazwyczaj mija po kilku dniach. Nasilenie objawów przeziębienia występuję zazwyczaj między 3 a 4 dniem. Po 7 dniach objawy zaczynają ustępować. W niektórych przypadkach przeziębienie może utrzymywać się dłużej.
Przeziębienie to infekcja dróg oddechowych spowodowana zakażeniem wirusowym. Infekcja ta szybko się rozwija, dając następujące objawy: kaszel, katar, ból gardła, kichanie, złe samopoczucie.
Do najczęstszych objawów przeziębienia należą: kaszel, ból gardła, chrypka, katar, kichanie, zatkany nos oraz złe samopoczucie. Czasami występuję lekki stan podgorączkowy.
Objawy towarzyszące Covid-19 mogą być bardzo różne. Przebieg choroby ma charakter indywidualny. Wiele objawów przeziębienia i Covid-19 są bardzo podobne. Do objawów charakterystycznych dla Covid-19 należą utrata węchu i smaku. Kaszel towarzyszący zakażeniu koronawirusem jest zazwyczaj suchy i duszący. Nie da się jednoznacznie po objawach odróżnić tych dwóch schorzeń. Najwiarygodniejszym sposobem na rozróżnienie przeziębienia od Covid-19 jest wykonanie testów diagnostycznych.
Liczne objawy przeziębienia i alergii są podobne. Zarówno przeziębienie jak i alergia może objawiać się katarem, uczuciem zatkanego nosa oraz kichaniem. W przypadku alergii może dodatkowo wystąpić łzawienie i swędzenie oczu oraz suchy świszczący kaszel. W przebiegu przeziębienia kaszel jest suchy tylko na początkowym etapie, a z czasem przechodzi w kaszel mokry.
Objawy przeziębienia zazwyczaj zaczynają ustępować po 7-10 dniach. Kaszel poinfekcyjny może jednak utrzymywać się nawet do 3 tygodni.
Aby uniknąć przeziębienia, należy prowadzić prawidłowy tryb życia tzn. dostarczać codziennej aktywności fizycznej, dbać o zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce oraz dostarczać odpowiedniej ilości snu. W okresie zwiększonego ryzyka rozwoju infekcji warto wspomóc się również suplementami, które dostarczą witaminę D, kwasy omega czy witaminę C, aby wzmocnić odporność.
Przeziębienie jest przenoszone drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym podczas kichania i kaszlu.