Wygraj z przeziębieniem
Faza 1
Kiedy: 1-3 dzień
Objawy: swędzenie i pieczenie w nosie, kichanie, podrażnienie gardła, złe samopoczucie i zmęczenie
Ryzyko zarażenia: brak
Faza 2
Kiedy 4-7 dzień
Objawy: intensywny katar, ból gardła, obrzęk błony śluzowej nosa i uczucie zatkania, zmęczenie, kaszel
Ryzyko zarażenia: tak
Faza 3
Kiedy: 8-10 dzień
Objawy: wcześniejsze objawy zaczynają ustępować, kaszel, zmęczenie
Ryzyko zarażenia: tylko jeśli wcześniejsze objawy nie ustąpiły
Katar: W trakcie przeziębienia dochodzi do obrzęku błony śluzowej w obrębie nosa, co powoduje wzmożoną produkcję wydzieliny. Katar w trakcie przeziębienia jest zazwyczaj wodnisty i bezbarwny.
Kaszel: Kaszel w infekcji wirusowej ma zazwyczaj suchy charakter — bez zalegającej i odkrztuszanej wydzieliny. Niekiedy po kilku dniach trwania może zamienić się w kaszel mokry.
Ból głowy: Pojawia się niemal zawsze w trakcie przeziębienia. Może wynikać z trwającej gorączki, odwodnienia i osłabienia organizmu.
Gorączka: Temperatura ciała w wyniku infekcji wirusowych zwykle nie przekracza 38oC. Należy jednak ją kontrolować, gdyż wyższe wartości wymagają podania odpowiednich leków przeciwgorączkowych.
Ból gardła: Trudności w przełykaniu, drapanie w gardle i chrypka to częste objawy przeziębienia. Często to właśnie od tych symptomów rozpoczyna się infekcja wirusowa.
Zatkane zatoki: Uczucie zatkanych zatok wynika z obrzęku błon śluzowych w ich obrębie oraz z nadmiernego gromadzenia się wydzieliny. Często towarzyszy im ból w okolicy czołowej.
Czy wiesz, że antybiotyki nie są dobrym lekiem na przeziębienie? Działają one przeciwbakteryjnie, a przeziębienie jest infekcją wirusową.
Masz pytania na temat przeziębienia? Szukasz szybkich i rzetelnych odpowiedzi? Przejrzyj naszą sekcję FAQ, gdzie znajdziesz klarowne wyjaśnienia dotyczące leczenia, objawów i profilaktyki przeziębienia. Z nami dowiesz się wszystkiego, co potrzebne, by skutecznie walczyć z chorobą i wrócić do zdrowia!