Przeziębienie może dopaść każdego. Wiele osób decyduje się przeciwdziałać infekcjom i ich objawom stosując leki przeciwkaszlowe, niwelujące katar czy obniżające gorączkę. Czy leki na przeziębienie są bezpieczne dla osób mających nadciśnienie?
Leki na przeziębienie a wzrost ciśnienia
Niesteroidowe leki przeciwzapalne to jeden z najczęstszych wyborów w trakcie przeziębienia. Nic dziwnego, bo są to leki gwarantujące realne wsparcie w zwalczaniu symptomów infekcji. Wskutek oddziaływania na hamowanie COX-1 i COX-2, enzymów wyzwalających stan zapalny i współtowarzyszące mu niedogodności (m.in. wzrost temperatury ciała, dolegliwości bólowe głowy czy gardła, uczucie rozbicia i osłabienie), prowadzą do efektywnej poprawy aktualnego stanu zdrowia. Choć NLPZ są wykorzystywane do leczenia objawowego, to jednak trudno im odmówić wartościowego wpływu na polepszenie codziennego funkcjonowania w momencie infekcji.
Niemniej jednak leki na przeziębienie to nie tylko niesteroidowe leki przeciwzapalne. Preparaty do walki z przeziębieniem są w głównej mierze lekami złożonymi, co oznacza, że w ich składzie występują dodatkowe substancje czynne. Przeważnie są to dekstrometorfan, feniramina, fenylefryna, gwajafenzyna, chlorfenamina czy pseudoefedryna. Działanie tych składników jest ukierunkowane m.in. na wzmożenie odkrztuszania wydzieliny i usuwanie jej nadmiaru z dróg oddechowych, przeciwdziałanie kaszlowi, ograniczenie kataru czy udrożnienie zatok.
Przykłady leków złożonych na przeziębienie:
- ibuprofen + pseudoefedryna np. Ibum Zatoki;
- paracetamol + fenylefryna np. Theraflu Zatoki;
- ibuprofen + fenylefryna np. Ibuprom Zatoki Tabs;
- paracetamol + fenylefryna + feniramina np. Theraflu ExtraGRIP;
- kofeina + paracetamol + fenylefryna np. APAP przeziębienie Max;
- dekstrometorfan + paracetamol + pseudoefedryna np. Gripex Max;
- kwas acetylosalicylow + chlorfenamina + fenylefryna np. Polpiryna Complex.
Czy leki złożone i zwykłe niesteroidowe leki przeciwzapalne powodują wzrost ciśnienia? Niestety tak, a to jest dużym problemem dla osób z nadciśnieniem i chorobami układu krążenia. Szczególnie duży wpływ na zwiększenie wartości ciśnienia mają fenylefryna i pseudoefedryna, które oddziałując na receptory adrenergiczne, mają realny wpływ na stan i funkcjonowanie układu krążenia i przepływ krwi. Z NLPZ stosowanych przy przeziębieniu należy natomiast wymienić ibuprofen i naproksen.
Jakie leki na przeziębienie nie powodują wzrostu ciśnienia?
Najbezpieczniejszym wyborem wydaje się paracetamol. Niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego również mogą okazać się niegroźne w kontekście wzrostu wartości ciśnienia – trudno jednak oszacować ich skuteczność w redukowaniu niekorzystnych oznak przeziębienia.
Inną opcją mogą być leki ziołowe, które mają korzystny wpływ na zwalczanie symptomów infekcji. W ich składzie znajdują się głównie ekstrakty z roślin łagodzących zmiany zapalne i inne objawy dotyczące przeziębienia. Wśród komponentów występują m.in. bez czarny, aronia, bluszcz, jeżówka, tymianek, lipa, wierzba, pierwiosnek czy podbiał. Leki z tej kategorii są dostępne w różnych postaciach:
- syrop np. Pyrosal;
- krople np. Hedelix;
- pastylki miękkie do ssania np. Prospan;
- tabletki drażowane np. Sinupret extract;
- saszetki do zaparzania np. Bronchisan fix.
Ponadto warto też wspomnieć o pozostałych formach wsparciach – wodzie morskiej do irygacji zatok, olejkach eterycznych wykorzystywanych do inhalacji (np. eukaliptus, mentol, sosna) czy suplementach diety (np. Gripactive Zatoki i Nos czy Sinudafen).
Bibliografia:
- Paradowska K., Uram-Dudek A., Wawer I. „Polifenole owoców czarnego bzu – dietetyczne wsparcie terapii przeziębienia i grypy.” Herbalism 2019, 1(5): 41-49.
- Wełnicki M. „Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.” Kardiologia w Praktyce 2015, 9(4): 17-21.
- Chlebda-Sieragowska E., Skrzypiec-Spring M., Szeląg A. „Rola preparatów ziołowych w profilaktyce infekcji u sportowców.” Strzelectwo Sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe) 2012, 9: 35-40.
- Rell K. „Wybrane aspekty bezpieczeństwa leczenia NLPZ.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 2011, 1(7): 41-48.
- Puszczewicz M. „Niesteroidowe leki przeciwzapalne.” Przewodnik Lekarski 2007, 3: 32-38.
- Głuszek J. „Działania przeciwnadciśnieniowe >>starych<< leków poza hipotensyjnych i działania pozahipotensyjne >>starych<< leków przeciwnadciśnieniowych. Nowe wskazania dla >>starych<< leków?” Choroby Serca i Naczyń 2006, 3(1): 47-51.