Czy klimatyzacja może spowodować przeziębienie?

Czy można przeziębić się od klimatyzacji?

Systemy klimatyzacji pomieszczeń i pojazdów, to z całą pewnością jedno z największych udogodnień podczas upalnego lata. Choć urządzenia pozwalają obniżyć przesadną temperaturę otoczenia, to jednak warto zachować ostrożność w trakcie ich użycia. Klimatyzatory mogą okazać się przyczyną przeziębienia i spowodować szereg uciążliwych dolegliwości. W jaki sposób klimatyzacja może zagrozić zdrowiu?

Czym jest choroba od klimatyzacji?

 

Mianem choroby od klimatyzacji określa się schorzenie dotyczące dróg oddechowych, które powstaje wskutek niewłaściwego korzystania z klimatyzatora. Na czym polega nieprawidłowe użytkowanie? W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się samemu urządzeniu, które może mieć różne tryby pracy:

  • oczyszczający,
  • nawilżający lub osuszający,
  • chłodzący lub podgrzewający.

Najczęstszym przeznaczeniem montażu systemu klimatyzacji jest obniżenie przesadnej temperatury w pomieszczeniu lub we wnętrzu pojazdu. Chłodzenie powietrza jednocześnie prowadzi do jego osuszenia. I właśnie to jest główną przyczyną występowania choroby od klimatyzacji – nadmierne wychłodzenie ciała i wysuszenie dróg oddechowych spowodowane chęcią walki z upałem, przyczyniają się do rozwoju dolegliwości, które są tożsame z przeziębieniem. Problemem jest zbyt duża różnica pomiędzy temperaturą w miejscu klimatyzowanym a otoczeniem (zazwyczaj różnica ta wynosi ponad 7ºC). W większości przypadków choroba od klimatyzacji powoduje takie niedogodności jak chrypka, ból gardła, gorączka, katar, kaszel czy podrażnienie błony śluzowej nosa.

Zbyt niska temperatura to nie wszystko

 

Niemniej jednak należy wspomnieć, że choroba od klimatyzacji nie zawsze jest wynikiem nadmiernego wyziębienia organizmu. Szereg osób doznaje infekcji dróg oddechowych spowodowanej przez zarodniki pleśni i innych grzybów, bakterie oraz wirusy. Co jest tego przyczyną? Najczęściej problem tkwi w niewłaściwym lub zbyt rzadkim konserwowaniu urządzenia. Niestety długotrwałe użycie tych samych filtrów sprawia, że osadzające się na nich nieczystości i mikroorganizmy z powrotem wracają do powietrza. Tym samym klimatyzator staje się źródłem zakażenia i powodować rozwój chorób.

Co zrobić, aby klimatyzacja nie powodowała przeziębienia?

 

W pierwszej kolejności należy zadbać o rozsądne korzystnie z urządzenia. Jak zostało wcześniej wspomniane, różnica temperatur w zakresie chłodzenia nie powinna być większa aniżeli 5ºC. Wówczas ryzyko nadmiernego wyziębienia organizmu zostaje zminimalizowane. Co więcej, nie zaleca się siedzenia tuż pod klimatyzatorem lub ustawiania nawiewu skierowanego bezpośrednio na okolice głowy i klatki piersiowej. Strumień zimnego powietrza potęguje wówczas szansę przeziębienia.

Drugą kwestią jest regularne i prawidłowe czyszczenie klimatyzatora. Wymiana filtrów to jedno, ale nie można też zapominać o dezynfekcji i odgrzybianiu pozostałych elementów urządzenia. W ten sposób nie tylko można przedłużyć żywotność sprzętu, ale i zredukować szansę rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogą ponownie wrócić do obiegu powietrza.

Osoby ze zwiększoną tendencją do przeziębień od klimatyzacji powinny zadbać o dostęp do aerozoli z solą fizjologiczną, które pozwolą na regularne nawilżanie błony śluzowej nosa. Równie pomocne okażą się ziołowe tabletki na gardło np. z tymiankiem i podbiałem. Ponadto poleca się zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i przede wszystkim unikać przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu w przypadku nadmiernego rozgrzania ciała.

Bibliografia:

  1. https://katarek.pl/blog/przeziebienie-od-klimatyzacji-jak-leczyc/
  2. https://www.hellozdrowie.pl/artykul-lato-z-klima-jak-przetrwac-i-nie-zachorowac/
  3. https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/lista/75741,uniwersalne-zalecenia-przy-korzystaniu-z-klimatyzacji-u-osob-wrazliwych