Inhalacje do leczenie przeziębienia.

Czy warto robić inhalacje podczas przeziębienia?

Przeziębienie to mniej lub bardziej nasilona infekcja wirusowa, która powoduje występowanie rozmaitych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Czy wykonywanie inhalacji jest korzystne w walce z przeziębieniem? Czego warto użyć, aby inhalacja złagodziła niedogodności?

Objawy przeziębienia

 

Infekcja wirusowa zmusza organizm do przeprowadzenia reakcji obronnej, która jest rezultatem działania układu odpornościowego. Chorobotwórcze patogeny za pierwszy cel obierają górne drogi oddechowe, co wynika z faktu, że transmisja wirusa przeważnie odbywa się drogą kropelkową. Do najczęstszych objawów przeziębienia należą:

  • chrypka i ból gardła
  • wzmożona produkcja wydzieliny oddechowej
  • początkowo wodnisty, a następnie gęsty i ropny katar
  • niewielka gorączka – do 38 ºC – z uczuciem osłabienia
  • uczucie drapania w gardle, które może być przyczyną suchego lub mokrego kaszlu

Nieleczone przeziębienie może stanowić ognisko zmian zapalnych, które mogą obejmować inne części ciała (np. ucho, zatoki) bądź doprowadzić do rozwoju innych chorób.

Dlaczego warto wykonywać inhalacje w trakcie przeziębienia?

 

Przede wszystkim z uwagi na duże bezpieczeństwo ich działania. Aromaterapia jest naturalną metodą przeciwdziałania chorobotwórczym mikroorganizmom i wspierania prawidłowego stanu dróg oddechowych. Można ją z powodzeniem wykonać w trakcie farmakoterapii, jest także świetną alternatywą dla leków w przypadku małych dzieci i kobiet w ciąży. Niemniej jednak największą zaletą inhalacji jest fakt, że ma realny wpływ na stan i funkcjonowanie dróg oddechowych. Regularne wykonywanie inhalacji w trakcie przeziębienia pozwala skrócić czas potrzebny na pełne wyleczenie. Korzyści jakie można uzyskać to:

  • złagodzenie podrażnień
  • nawilżenie błon śluzowych
  • rozrzedzenie wydzieliny oddechowej
  • odzyskanie prawidłowego smaku i węchu
  • przeciwdziałanie chorobotwórczym wirusom
  • oczyszczenie dróg oddechowych i przywrócenie im prawidłowej drożności

Choć inhalacje same w sobie są bezpieczne, to jednak należy zachować zdrowy rozsądek w trakcie ich wykonywania. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie kilku krótkich sesji oddychania aniżeli długotrwałe tkwienie pod kocem – w przypadku wysokiej temperatury może to spowodować zawroty głowy lub zasłabnięcie. Co więcej, gorąca woda i wilgotne powietrze mogą doprowadzić do poparzenia błony śluzowej dróg oddechowych.

Co wykorzystać do inhalacji na przeziębienie?

 

Jedną z największych zalet aromaterapii jest łatwość jej wykonania. Do najprostszej postaci inhalacji może użyć wyłącznie dwóch produktów, które są dostępne w każdym domu – gorącej wody i soli kuchennej. Przygotowany roztwór będzie wystarczająco skuteczny, aby uporać się z takimi problemami jak zatkane zatok, niedrożny nos czy uciążliwy katar. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dodatkowe komponenty o równie wartościowym wpływie na stan i funkcjonowanie układu oddechowego. Mogą to być:

  • niektóre przyprawy np. cynamon, imbir, pieprz, szafran
  • suszone rośliny i zioła np. dzika róża, rumianek, szałwia
  • olejki zapachowe np. bazylia, bez czarny, drzewo herbaciane, eukaliptus, lawenda, mięta, rozmaryn, sosna, tymianek

Samodzielnie przygotowana kompozycja pozwala na uzyskanie wyjątkowych nut zapachowych, które mogą też pomóc w zrelaksowaniu się podczas uciążliwej choroby. Napary sprawdzą się również w nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu – przesadna suchość może potęgować drażnienie dróg oddechowych i tym samym intensyfikować niektóre objawy przeziębienia np. kichanie czy kaszel.

Bibliografia:

  1. Emeryk A., et al. „Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych.” Alergoprofil 2020, 16(3): 10-17.
  2. Zdrojewicz Z., Minczakowska K., Klepacki K. „Rola aromaterapii w medycynie.” Family Medicine & Primary Care Review 2014, 4: 387-391.
  3. Chelbda-Sieragowska E., Skrezypiec-Spring M., Szeląg A. „Rola preparatów ziołowych w profilaktyce infekcji u sportowców.” Strzelectwo Sportowe 2012, 9: 35-40.
  4. Machowska A. „Olejki eteryczne i ich zastosowanie w aromaterapii.” Ekonatura 2009, 07: 9-10.