Imbir na przeziębienie

Imbir na przeziębienie. Czy warto go stosować?

W wielu przypadkach leczenie przeziębienia rozpoczyna się od stosowania naturalnych sposobów. Wśród wielu roślin i ziół niezwykle często wymieniany jest imbir – czy słusznie jest postrzegany jako skuteczny sposób na zwalczanie przeziębienia?

Imbir – bogate źródło cennych składników

 

Korzeń imbiru, który często jest wykorzystywany do produkcji przypraw lub jako składnik rozmaitych przepisów kulinarnych, zawiera wiele minerałów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że imbir jest bogatym źródłem potasu, magnezu, fosforu i wapnia. Oprócz nich występują olejki lotne (olejek imbirowy) oraz niezwykle wartościowe związki bioaktywne zwane gingerolem i shogaolem. To właśnie ich obecność determinuje prozdrowotne właściwości imbiru i dużą skuteczność w przeciwdziałaniu wielu niedogodnościom.

Czy imbir jest skuteczny na przeziębienie?

 

Imbir jest postrzegany jako roślina o wyjątkowo pozytywnym wpływie na stan zdrowia i naturalne wsparcie wobec niektórych nieprawidłowości. Herbata z dodatkiem imbiru lub klasyczny napój bazujący na imbirze, kurkumie i cytrynie są niezwykle często polecane osobom z problemem przeziębienia. Czy aby słusznie?

Przeziębienie niezwykle często przebiega w asyście gorączki, dreszczy i uczucia zimna. Imbir znajdzie wówczas zastosowanie z uwagi na właściwości rozgrzewające. Ostry i piekący smak korzenia imbiru jest uwarunkowany przez wspomniane wcześniej gingerole. Związki te są także odpowiedzialne za działanie napotne, co niezwykle często okazuje się pomocne podczas gorączki i przeziębienia. Oprócz tego przypisuje się mu korzystny wpływ na łagodzenie kaszlu czy rozrzedzenie zalegających pokładów wydzieliny oddechowej.

Ciężko przejść obojętnie wobec faktu, że imbir jest skuteczne w niwelowaniu stanów zapalnych i ograniczeniu dolegliwości bólowych. Dzieje się tak wskutek oddziaływania imbiru na zahamowaniu syntezy prostaglandyn, które są mediatorami reakcji zapalnych i wyzwolenia uczucia bólu. Imbir jest szczególnie polecany w przypadku bólu w obrębie głowy.

Gingerole i shoagol są związkami fenolowymi o niezwykle wartościowym zastosowanie w walce z rozmaitymi drobnoustrojami. Wedle aktualnego stanu wiedzy i dotychczasowo przeprowadzonych badań stwierdzono pozytywny wpływ imbiru na przeciwdziałanie chorobotwórczym mikroorganizmom tj. bakteriom, grzybom, wirusom oraz niektórym pasożytom. Ponadto należy dodać, że fenole występujące w imbirowym korzeniu wykazują bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Zwalczanie wolnych rodników tlenowych ma z kolei istotne znaczenie dla odporności organizmu i pozwala zwiększyć ochronę przed rozwojem chorób.

Z czym warto łączyć imbir podczas walki z przeziębieniem?

 

  • Acerola
  • Czarnuszka
  • Czosnek
  • Dzika róża
  • Kurkuma
  • Kwiat Lipy
  • Liście Malin
  • Pieprz czarny

Imbir na przeziębienie – jak stosować?

 

Znacznie lepszym wyborem jest wykorzystanie świeżego korzenia imbiru, który można zetrzeć i dodać do herbaty z cytryną lub potraktować jako dodatek do posiłków. Żucie kawałka korzenia jest bardzo dobrym sposobem na zwalczanie nudności, więc być może i ten sposób okaże się pomocny na przeciwdziałanie przeziębieniu.

Alternatywą są suplementy diety w formie kapsułek, które zawierają sproszkowany imbir z wieloma dodatkami. Przykładowe preparaty dostępne w aptekach, sklepach zielarskich i produktach ze zdrową żywnością:

  • Hepatica Gigner
  • Polska Róża Sok z imbiru
  • Kenay Czarny Imbir SIRTMAX
  • Jarrow Formulas Garlic & Ginger
  • Puritan’s Pride Ginger Root 550 mg
  • OstroVit Turmeric + Black Pepper + Ginger

 

Bibliografia:

  1. Dissanayake KGC., Waliwita WALC., Liyanage RP. „A review on medicinal uses Zingiber officinale (ginger).” International Journal of Health Sciences and Research 2020, 10(6): 142-148.
  2. Shahrajabian MH., Sun W., Cheng Q. „Clinical aspects and health benefits of ginger (Zingiber officinale) in both traditional Chinese medicine and modern industry.” Acta agriculturae sandinavica, seciotn b-Soil & Plant Science 2019, 69(6): 546-556.
  3. Cisowski W., Kowalczyk A., Jamontt J. „Kłącze imbiru – zastosowanie lecznicze oraz składniki czynne.” Postępy Fitoterapii 2004, 2: 71-76.