Przeziębienie to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych infekcji wirusowych, która dotyka ludzi na całym świecie. Stopień ciężkości przeziębienia jest uwarunkowany indywidualną odpornością organizmu i stylem życia. Jednak w każdym przeziębieniu pojawia się kaszel – jak należy sobie z nim radzić?
Co należy wiedzieć o kaszlu w trakcie przeziębienia?
Przede wszystkim kaszel jest objawem typowym wirusowej infekcji układu oddechowego. W większości przypadków przeziębienie rozpoczyna się od męczącego kaszlu suchego, który przeważnie jest bardzo uciążliwy w porze nocnej i uniemożliwia choremu spokojne zaśnięcie. Długotrwale utrzymujący się intensywny suchy kaszel może prowadzić do podrażnień i zmian zapalnych w gardle, bólu w klatce piersiowej, a skrajnych przypadkach uszkodzenie naczyń krwionośnych w błonach śluzowych dróg oddechowych i tym samym wywołać krwioplucie.
Przeziębienie zazwyczaj trwa od 7 do 14 dni – wraz z rozwojem infekcji kaszel powoli zmienia własną formę. W dalszych etapach choroby staje się mokry, któremu towarzyszy wzmożone odkrztuszanie nadmiernie produkowanej i zalegającej wydzieliny oddechowej. Niejednokrotnie kaszel może utrzymywać się przez kilka dni po zakończonym przeziębieniu.
W jaki sposób leczyć kaszel w trakcie przeziębienia?
Metod na złagodzenie i pozbycie się uciążliwego kaszlu jest całkiem sporo. Należy jednak wiedzieć, że suchy i mokry kaszel wymagają zastosowania zupełnie odmiennych środków. Najczęściej rekomendowanymi preparatami są te w postaci syropów.
Leczenie suchego kaszlu w przeziębieniu
W przypadku suchego kaszlu zaleca się stosować syropy o właściwościach łagodzących podrażnienia błon śluzowych i zaczerwienienie gardła. Redukcja suchości umożliwia zmniejszenie szans występowania uczucia drapania, co niezwykle często jest czynnikiem prowokującym do dalszego kaszlania. Syropy łagodzące i nawilżające przeważnie zawierają w składzie wyciągi roślinne np. korzeń prawoślazu, pędy sosny, owoce gorzkiego kopru włoskiego, porost islandzki, kwiat dziewanny czy liście bluszczu. Przykłady: Tretussin Med, Prospan, Herbapini
Do pozostałych sposobów, które ma za zadanie zneutralizować częstotliwość kaszlu i zahamowanie tego odruchu (m.in. poprzez oddziaływanie na ośrodki kaszlowe) należą:
- kodeina np. Thiocodin
- lewodropropizyna np. Levopront
- dekstrometorfan, pseudoefedryna i triprolidyna w formie przeparau złożonego np. Actifed
Leczenie mokrego kaszlu w przeziębieniu
Mokry kaszel odgrywa wartościową rolę dla chorego – jego zadaniem jest usunięcie z organizmu zalegającej w oskrzelach plwociny, co umożliwia szybsze pozbycie się chorobotwórczych patogenów. Dlatego leczenie nie ma na celu ograniczenie kaszlu, a ułatwienie odkrztuszania wydzieliny. W tym celu najlepiej jest wykorzystać leki z grona mukolityków, które powodują zmniejszenie lepkości i gęstości wydzieliny oraz stymulują pracę aparatu śluzowo-rzęskowego. Do preparatów wykrztuśnych zaliczamy:
- acetylocysteinę np. ACC
- ambroksol np. Mucosolvan
- bromheksynę np. Flegamina
- gwajafenezynę np. Guajazyl
Oprócz nich można wykorzystać wcześniej wspomniane syropy roślinne (np. z bluszczem czy tymiankiem), które pozwalają ograniczyć intensywność kaszlu i przeciwdziałać jego nieustannym napadom. Do rozrzedzenia można też zastosować inhalacje dróg oddechowych z użyciem olejków eterycznych. Wiele z nich wspomaga upłynnić wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. Olejki warte do wykorzystania to m.in. sosnowy, eukaliptusowy, miętowy, tymiankowy, rozmarynowy.
Bibliografia:
- Arcimowicz M., Niemczyk K. „Przewlekły kaszel w praktyce otorynolaryngologicznej.” Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 2012, 1(2): 117-123.
- Zasowska-Nowak A., Nowak D. „Leki mukoaktywne.” Alergoprofil 2010, 6(1): 7-13.
- Szumny D., et al. „Leki rośłinne stosowane w chorobach układu oddechowego.” Dental and Medical Problem 2007, 44(4): 507-515.