Leczenie kataru w trakcie przeziębienia

Jak walczyć z katarem podczas przeziębienia?

Nieżyt nosa, zwany potocznie katarem, jest niezwykle uciążliwym objawem, który może utrzymywać się przez długi czas po wyleczeniu choroby. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby mu przeciwdziałać?

Co to jest katar i jakie są jego objawy?

 

Mianem nieżytu nosa (kataru) określa się zespół symptomów wywołanych wskutek zmian zapalnych błony śluzowej nosa, które występują przez co najmniej 2 dni. Katar może być wynikiem reakcji uczuleniowej lub infekcji górnych dróg oddechowych, którą wywołują chorobotwórcze mikroorganizmy. W przypadku przeziębienia katar będzie mieć podłoże wirusowe.

Występujący stan zapalny i związane z nim przekrwienie błony śluzowej skutkuje nadprodukcją wydzieliny oddechowej, która jest nadmiernie gromadzona w zatokach i przewodach nosowych. Rodzaj kataru warunkuje różne postaci wydzieliny – w przypadku przeziębienia jest początkowo wodnista, a z czasem ulega zgęstnieniu i zabarwieniu na żółto-zielonkawy kolor.

Inne objawy kataru to:

  • kichanie
  • problemy z oddychaniem
  • upośledzenie zmysłów smaku i węchu
  • dyskomfort w postaci drapania i swędzenia w nosie

Nieleczony katar może stanowić przyczynę wtórnej infekcji np. gardła.

Jak leczyć katar w trakcie przeziębienia?

 

Istnieje wiele skutecznych sposobów na przeciwdziałanie nieżytowi nosa. Na wstępie warto zaznaczyć, że w trakcie przeziębienia nie należy stosować antybiotyków – problem wywołany infekcją wirusową nie zostanie rozwiązany przy pomocy preparatów niwelujących bakterie. Oto najlepsze i najskuteczniejsze metody leczenia kataru spowodowanego przeziębieniem.

Inhalacje

 

Jednym z najprostszych sposobów jest wykonanie domowej inhalacji przy użyciu gorącej wody z solą i dodatkiem olejków eterycznych (np. eukaliptus, sosna, mięta, lawenda). Równie wartościowym dodatkiem do inhalacji mogą być zioła np. goździki, tymianek, szałwia czy rozmaryn. Tak przygotowana mieszanka będzie niezwykle skuteczna w udrożnieniu zatkanych dróg oddechowych i pomoże w pozbyciu się zalegających pokładów wydzieliny oddechowej. Warto też wspomnieć, że w aptekach można zakupić gotowe aerozole z roztworu chlorku sodu lub z wodą morską (np. Marimer, Solnasin).

Leki obkurczające naczynia krwionośne

 

Ksylometazolina aplikowana bezpośrednio do nosa wyzwala doraźny efekt zwężenia naczyń krwionośnych, co powoduje zmniejszenie występującego obrzęku. Ponadto preparaty z ksylometazoliną wspierają przeciwdziałanie nadprodukcji wydzieliny oddechowej – można je zakupić w formie aerozolu lub kropli do nosa (np. Otrivin, Sudafed, Xylorin).

Podobne właściwości wykazują leki zawierające pseudoefedrynę lub fenylefryne, które są dostępne w formie tabletek doustnych. Niejednokrotnie występuje w postaci preparatu złożonego z dodatkiem ibuprofenu lub paracetamolu (np. Acatar Zatoki, Gripex na katar, Ibuprom Zatoki). Warto jednak zaznaczyć, że tego typu leki są niewskazane dla osób z chorobami sercowo-krążeniowymi (np. nadciśnieniem tętniczym).

Leki antyhistaminowe

 

Stan zapalny błony śluzowej może zostać zmniejszony wskutek stosowania leków antyhistaminowych. Preparaty zawierające feniraminę i chlorfeniraminę (np. Fervex, FluControl, Theraflu, Vicks AntiGrip Max) wykazują skuteczne przeciwdziałanie występującemu pobrzękowi oraz pomagają złagodzić występujące przekrwienie. Ich stosowanie jest polecane w porze wieczornej lub przed snem – niestety preparaty przeciwhistaminowe mogą wyzwalać uczucie senności i rozkojarzenia, co może utrudniać wykonywanie niektórych czynności np. prowadzenie pojazdu lub pracę w skupieniu.

 

Bibliografia:

  1. Dzioba A. „Zapalenie górnych dróg oddechowych – codzienny problem w praktyce lekarza rodzinnego.” Medycyna Rodzinna 2002, 5: 154-160.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie
  3. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=471
  4. https://www.medicover.pl/choroby/przeziebienie/leczenie/