Leki dla dzieci na przeziębienie.

Leczenie przeziębienia u dzieci

Przeziębienie jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości zarówno u dzieci jak i dorosłych. W aptece znajdziemy setki preparatów łagodzących objawy przeziębienia, jednak nie wszystkie można stosować u dzieci. W poniższym artykule dowiesz się, jak leczyć przeziębienie u dzieci?

 

Jakie są objawy przeziębienia?

 

Przeziębienie to zespół objawów obejmujący nieżyt nosa, wodnisty cieknący katar, ból gardła, gorączkę, bóle mięśniowo-stawowe oraz ból głowy. Przeziębienie jest wywołane przez wirusy, atakujące górne drogi oddechowe. Objawy są łagodne i nie zagrażają życiu, jednak potrafią być na tyle dokuczliwe, że ciężko normalnie funkcjonować na co dzień, zwłaszcza dla małych dzieci [1]. 

Co na katar dla dzieci? 

Wodnisty katar jest dolegliwością występująca w czasie trwania przeziębienia w prawie każdym przypadku. Poniżej preparaty, które można zastosować u dzieci, aby zahamować wodnisty katar:

  • Woda morska: jest to roztwór chlorku sodu w różnych stężeniach. Stężenie równe 9 g/L jest równoznaczne wodzie morskiej izotonicznej, którą stosuje się w oczyszczaniu nosa. Stężenia powyżej tej wartości są hipertoniczne i dzięki zasadom osmozy udrażnia zatkany nos. W niektórych preparatach znajdziemy dodatki substancji pomocniczych takie jak miedź (Sterimar baby hipertoniczny), która działa przeciwbakteryjnie, czy dekspantenol (Bepanthen baby), który regeneruje śluzówkę nosa. Wodę morską można stosować u dzieci od 1 dnia życia, nie uzależnia, jest bezpieczna w stosowaniu.
  • Oksy- i xylometazoliny: są to substancje o działaniu sympatykomimetycznym. Zmniejszają przekrwienie błony śluzowej, powodują zmniejszenie obrzęku błon śluzowych i tym samym zmniejszają ilość powstającej wydzieliny. Oksymetazolinę w dawce 0,01% można stosować u niemowląt powyżej 3 miesiąca życia, a ksylometazolinę w dawce 0,05% powyżej 2 roku życia. Są to leki skutecznie hamujące wydzielanie wydzieliny z nosa, jednak można je stosować jedynie przez 5 dni, ponieważ charakteryzują się silnymi właściwościami uzależniającymi [2,3]. 

Co na gorączkę i bóle mięśni dla dzieci?

Gorączkę można zbijać u dzieci preparatami z paracetamolem i ibuprofenem. Dostępne są zawiesiny do picia, w celu łatwiejszego podania dziecku, a dla najmłodszych dzieci czopki. Gorączka nie jest objawem występującym zawsze w przypadku przeziębienia, a bóle mięśni u dzieci zazwyczaj nie są aż tak uciążliwe. W związku z tym, mimo występowania licznych postaci łatwych do podania dziecku, należy sięgać po preparaty przeciwbólowe jedynie kiedy jest taka konieczność. Podczas wizyty w aptece spytaj farmaceutę o dawkowanie leku odpowiednie dla wagi i wieku dziecka. Jest to niezwykle istotne i pozwala uniknąć groźnych działań niepożądanych. 

Co na ból gardła u dziecka?

U dzieci poniżej 3 roku życia nie stosuje się preparatów do ssania, ze względu na ryzyko zadławienia się tabletką. Lekiem w aerozolu, który można stosować poniżej 3 roku życia, jest: 

  • chlorowodorek benzydaminy: znajdziemy go w preparatach Tantum Verde, Septogard, Uniben. Warto pamiętać, że 1 psiknięcie preparatu jest wskazane na 4 kg masy ciała dziecka jednorazowo, przy czym niezależnie od wagi nie powinno się przekraczać 4 dawek jednorazowo. Benzydamina jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Świetnie sprawdza się w bólu gardła [4].

 Oprócz stricte przeciwbólowej substancji w łagodzeniu bólu gardła stosujemy preparaty nawilżające i regenerujące śluzówkę gardła. Przykładem takiego preparatu, który można stosować powyżej 3 roku życia, jest:

  •  syrop prawoślazowy: zawarte w roślinie śluzy powlekają błonę śluzową gardła, co działa kojąco i pozwala na regenerację uszkodzonej śluzówki [5].
  • porost islandzki: posiada polisacharydy, które mają działanie powlekające gardło. Ponadto porost islandzki ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. W aptece można ją dostać w syropie pod nazwą Syrop Islandzki, lub w tabletkach do ssania Fiorda, Isla [6].

Bibliografia:

  1. Pappas DE. The Common Cold. Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases. 2018:199–202.e1. doi: 10.1016/B978-0-323-40181-4.00026-8. Epub 2017 Jul 18. PMCID: PMC7152197.
  2. Charakterystyka produktu leczniczego, Nasivin.
  3. Charakterystyka produktu leczniczego, Xylometazolin.
  4. Charakterystyka produktu leczniczego, Tantum Verde.
  5. Charakterystyka produktu leczniczego, Syrop Prawoślazowy Amara.
  6. Współczesne spojrzenie na właściwości lecznicze płucnicy islandzkiej Cetraria islandica (L.) Ach. D.Smolińska, A. Tajer, A. Stebel. Ann. Acad. Med. Siles. 2012, 66, 4, 56–63