Przeziębienie jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości zarówno u dzieci jak i dorosłych. W aptece znajdziemy setki preparatów łagodzących objawy przeziębienia, jednak nie wszystkie można stosować u dzieci. W poniższym artykule dowiesz się, jak leczyć przeziębienie u dzieci?
Jakie są objawy przeziębienia?
Przeziębienie to zespół objawów obejmujący nieżyt nosa, wodnisty cieknący katar, ból gardła, gorączkę, bóle mięśniowo-stawowe oraz ból głowy. Przeziębienie jest wywołane przez wirusy, atakujące górne drogi oddechowe. Objawy są łagodne i nie zagrażają życiu, jednak potrafią być na tyle dokuczliwe, że ciężko normalnie funkcjonować na co dzień, zwłaszcza dla małych dzieci [1].
Co na katar dla dzieci?
Wodnisty katar jest dolegliwością występująca w czasie trwania przeziębienia w prawie każdym przypadku. Poniżej preparaty, które można zastosować u dzieci, aby zahamować wodnisty katar:
- Woda morska: jest to roztwór chlorku sodu w różnych stężeniach. Stężenie równe 9 g/L jest równoznaczne wodzie morskiej izotonicznej, którą stosuje się w oczyszczaniu nosa. Stężenia powyżej tej wartości są hipertoniczne i dzięki zasadom osmozy udrażnia zatkany nos. W niektórych preparatach znajdziemy dodatki substancji pomocniczych takie jak miedź (Sterimar baby hipertoniczny), która działa przeciwbakteryjnie, czy dekspantenol (Bepanthen baby), który regeneruje śluzówkę nosa. Wodę morską można stosować u dzieci od 1 dnia życia, nie uzależnia, jest bezpieczna w stosowaniu.
- Oksy- i xylometazoliny: są to substancje o działaniu sympatykomimetycznym. Zmniejszają przekrwienie błony śluzowej, powodują zmniejszenie obrzęku błon śluzowych i tym samym zmniejszają ilość powstającej wydzieliny. Oksymetazolinę w dawce 0,01% można stosować u niemowląt powyżej 3 miesiąca życia, a ksylometazolinę w dawce 0,05% powyżej 2 roku życia. Są to leki skutecznie hamujące wydzielanie wydzieliny z nosa, jednak można je stosować jedynie przez 5 dni, ponieważ charakteryzują się silnymi właściwościami uzależniającymi [2,3].
Co na gorączkę i bóle mięśni dla dzieci?
Gorączkę można zbijać u dzieci preparatami z paracetamolem i ibuprofenem. Dostępne są zawiesiny do picia, w celu łatwiejszego podania dziecku, a dla najmłodszych dzieci czopki. Gorączka nie jest objawem występującym zawsze w przypadku przeziębienia, a bóle mięśni u dzieci zazwyczaj nie są aż tak uciążliwe. W związku z tym, mimo występowania licznych postaci łatwych do podania dziecku, należy sięgać po preparaty przeciwbólowe jedynie kiedy jest taka konieczność. Podczas wizyty w aptece spytaj farmaceutę o dawkowanie leku odpowiednie dla wagi i wieku dziecka. Jest to niezwykle istotne i pozwala uniknąć groźnych działań niepożądanych.
Co na ból gardła u dziecka?
U dzieci poniżej 3 roku życia nie stosuje się preparatów do ssania, ze względu na ryzyko zadławienia się tabletką. Lekiem w aerozolu, który można stosować poniżej 3 roku życia, jest:
- chlorowodorek benzydaminy: znajdziemy go w preparatach Tantum Verde, Septogard, Uniben. Warto pamiętać, że 1 psiknięcie preparatu jest wskazane na 4 kg masy ciała dziecka jednorazowo, przy czym niezależnie od wagi nie powinno się przekraczać 4 dawek jednorazowo. Benzydamina jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Świetnie sprawdza się w bólu gardła [4].
Oprócz stricte przeciwbólowej substancji w łagodzeniu bólu gardła stosujemy preparaty nawilżające i regenerujące śluzówkę gardła. Przykładem takiego preparatu, który można stosować powyżej 3 roku życia, jest:
- syrop prawoślazowy: zawarte w roślinie śluzy powlekają błonę śluzową gardła, co działa kojąco i pozwala na regenerację uszkodzonej śluzówki [5].
- porost islandzki: posiada polisacharydy, które mają działanie powlekające gardło. Ponadto porost islandzki ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. W aptece można ją dostać w syropie pod nazwą Syrop Islandzki, lub w tabletkach do ssania Fiorda, Isla [6].
Bibliografia:
- Pappas DE. The Common Cold. Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases. 2018:199–202.e1. doi: 10.1016/B978-0-323-40181-4.00026-8. Epub 2017 Jul 18. PMCID: PMC7152197.
- Charakterystyka produktu leczniczego, Nasivin.
- Charakterystyka produktu leczniczego, Xylometazolin.
- Charakterystyka produktu leczniczego, Tantum Verde.
- Charakterystyka produktu leczniczego, Syrop Prawoślazowy Amara.
- Współczesne spojrzenie na właściwości lecznicze płucnicy islandzkiej Cetraria islandica (L.) Ach. D.Smolińska, A. Tajer, A. Stebel. Ann. Acad. Med. Siles. 2012, 66, 4, 56–63