Zatkany nos, osłabienie, gorączka, uciążliwe dolegliwości dotyczące ze strony układu oddechowego – to znak rozpoznawczy okresu jesienno-zimowego, który jest uznawany za sezon zwiększonego ryzyka złapania infekcji. Część osób boryka się z przeziębieniem, inne rozpoczynają walkę z grypą. Jak rozróżnić te dwa problemy?
Grypa i przeziębienie – objawy i różnice
Dla wielu osób oba terminy dotyczą jednego problemu. Jednak w rzeczywistości przeziębienie i grypa to dwie zupełnie odrębne jednostki chorobowe, które pomimo podobnych symptomów, charakteryzują się drobnymi różnicami. Co należy wziąć pod uwagę podczas analizy aktualnego stanu?
- Kaszel
Napadowy i niesamowicie męczący suchy kaszel jest jednym ze sztandarowych objawów grypy. Z biegiem czasu i wraz z rozwojem choroby może on zamienić się w bardziej wilgotny, który potęguje konieczność odkrztuszania wydzieliny. W przypadku przeziębienia kaszel występuje niezwykle rzadko.
- Katar
To z kolei wizytówka każdego przeziębienia. Katar jest zazwyczaj wodnisty i prowokuje występowania uciążliwego kichania. Często może dojść do podrażnienia błony śluzowej nosa. W trakcie grypy problem kataru jest niezwykle rzadki.
- Gorączka
Występowanie wysokiej gorączki (od 38 do nawet 41ºC) to znak rozpoznawczy grypy. Dodatkowo choremu towarzyszy silnie uczucie osłabienia, dreszcze, nadmierna potliwość. Gorączka „grypowa” trwa zazwyczaj od 2 do 4 dni. Jeżeli chodzi o przeziębienie, to sprawa wygląda zgoła inaczej. Problem podwyższonej temperatury ciała nie jest obligatoryjny – zwykle dochodzi do występowania stanu podgorączkowego (od 37 do 37,7ºC).
- Bóle głowy
Choć dolegliwości bólowe głowy pojawiają się jednakowo w trakcie grypy i przeziębienia, to różnica wynika ze stopnia ich nasilenia. W pierwszym przypadku ból jest niezwykle silny i zwykle obejmują całą głową. Natomiast w drugim jest to niewielki ból, który w większości przypadków zostaje ograniczony do jednego konkretnego miejsca.
- Bóle mięśni i stawów
Nie od dziś wiadomo, że uczucie „łamania w kościach” ze współtowarzyszącym osłabieniem mięśni jest znakiem rozpoznawczym grypy. Poczucie osłabienia w przypadku tej choroby jest tak duże, że chory nie ma sił na wyjście z łóżka – często nawet zmiana pozycji okazuje się czynnością wymagającą niezwykle dużej ilości energii. Podczas przeziębienia bóle mięśniowo-stawowe są znacznie słabsze i nie powodują aż tak dużego osłabienia. Co więcej, rzadko kiedy utrzymują się przez cały czas trwania choroby i mijają po zaledwie kilku dniach.
- Objawy współistniejące
Podczas grypy mogą występować inne dolegliwości, które jedynie potęgują kiepski stan chorego i stanowią dodatkowy problem w prawidłowym funkcjonowaniu. Ponadto są to symptomy pozwalające odróżnić grypę od przeziębienia. Wśród nich wymienia się krwawienie z nosa, stan zapalny spojówek, wzmożone łzawienie oczu, światłowstręt oraz odczucie bólu gałek ocznych i spuchniętej twarzy.
Leczenie przeziębienia i grypy
Zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypy leczenie jest ukierunkowane na przeciwdziałanie występującym objawom. Zwykle wykorzystuje się leki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz wspierające ograniczenie kaszlu. Chory musi skoncentrować się na regeneracji i odpoczynku, a przede wszystkim spożywać duże ilości płynów. Niezwykle błędnym rozwiązaniem w leczeniu grypy i przeziębienia jest stosowanie antybiotyków zwalczających bakterie, gdyż obie choroby są zazwyczaj wywołane przez wirusy. Ponadto warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, m.in. spożywając duże ilości warzyw i owoców bogatych w witaminę C, która gwarantuje pomoc dla prawidłowego funkcjonowania odporności.
Bibliografia:
- Arroll B. „Common cold.” BMJ clinical evidence 2011: 1510
- Hryckiewicz, Katarzyna. „Grypa i przeziębienia pospolite.” Przewodnik Lekarza/Guide for Gps 2001 4(5): 96-101.