Nieżyt nosa, zwany potocznie katarem, jest niezwykle uciążliwym objawem, który może utrzymywać się przez długi czas po wyleczeniu choroby. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby mu przeciwdziałać?
Co to jest katar i jakie są jego objawy?
Mianem nieżytu nosa (kataru) określa się zespół symptomów wywołanych wskutek zmian zapalnych błony śluzowej nosa, które występują przez co najmniej 2 dni. Katar może być wynikiem reakcji uczuleniowej lub infekcji górnych dróg oddechowych, którą wywołują chorobotwórcze mikroorganizmy. W przypadku przeziębienia katar będzie mieć podłoże wirusowe.
Występujący stan zapalny i związane z nim przekrwienie błony śluzowej skutkuje nadprodukcją wydzieliny oddechowej, która jest nadmiernie gromadzona w zatokach i przewodach nosowych. Rodzaj kataru warunkuje różne postaci wydzieliny – w przypadku przeziębienia jest początkowo wodnista, a z czasem ulega zgęstnieniu i zabarwieniu na żółto-zielonkawy kolor.
Inne objawy kataru to:
- kichanie
- problemy z oddychaniem
- upośledzenie zmysłów smaku i węchu
- dyskomfort w postaci drapania i swędzenia w nosie
Nieleczony katar może stanowić przyczynę wtórnej infekcji np. gardła.
Jak leczyć katar w trakcie przeziębienia?
Istnieje wiele skutecznych sposobów na przeciwdziałanie nieżytowi nosa. Na wstępie warto zaznaczyć, że w trakcie przeziębienia nie należy stosować antybiotyków – problem wywołany infekcją wirusową nie zostanie rozwiązany przy pomocy preparatów niwelujących bakterie. Oto najlepsze i najskuteczniejsze metody leczenia kataru spowodowanego przeziębieniem.
Inhalacje
Jednym z najprostszych sposobów jest wykonanie domowej inhalacji przy użyciu gorącej wody z solą i dodatkiem olejków eterycznych (np. eukaliptus, sosna, mięta, lawenda). Równie wartościowym dodatkiem do inhalacji mogą być zioła np. goździki, tymianek, szałwia czy rozmaryn. Tak przygotowana mieszanka będzie niezwykle skuteczna w udrożnieniu zatkanych dróg oddechowych i pomoże w pozbyciu się zalegających pokładów wydzieliny oddechowej. Warto też wspomnieć, że w aptekach można zakupić gotowe aerozole z roztworu chlorku sodu lub z wodą morską (np. Marimer, Solnasin).
Leki obkurczające naczynia krwionośne
Ksylometazolina aplikowana bezpośrednio do nosa wyzwala doraźny efekt zwężenia naczyń krwionośnych, co powoduje zmniejszenie występującego obrzęku. Ponadto preparaty z ksylometazoliną wspierają przeciwdziałanie nadprodukcji wydzieliny oddechowej – można je zakupić w formie aerozolu lub kropli do nosa (np. Otrivin, Sudafed, Xylorin).
Podobne właściwości wykazują leki zawierające pseudoefedrynę lub fenylefryne, które są dostępne w formie tabletek doustnych. Niejednokrotnie występuje w postaci preparatu złożonego z dodatkiem ibuprofenu lub paracetamolu (np. Acatar Zatoki, Gripex na katar, Ibuprom Zatoki). Warto jednak zaznaczyć, że tego typu leki są niewskazane dla osób z chorobami sercowo-krążeniowymi (np. nadciśnieniem tętniczym).
Leki antyhistaminowe
Stan zapalny błony śluzowej może zostać zmniejszony wskutek stosowania leków antyhistaminowych. Preparaty zawierające feniraminę i chlorfeniraminę (np. Fervex, FluControl, Theraflu, Vicks AntiGrip Max) wykazują skuteczne przeciwdziałanie występującemu pobrzękowi oraz pomagają złagodzić występujące przekrwienie. Ich stosowanie jest polecane w porze wieczornej lub przed snem – niestety preparaty przeciwhistaminowe mogą wyzwalać uczucie senności i rozkojarzenia, co może utrudniać wykonywanie niektórych czynności np. prowadzenie pojazdu lub pracę w skupieniu.
Bibliografia:
- Dzioba A. „Zapalenie górnych dróg oddechowych – codzienny problem w praktyce lekarza rodzinnego.” Medycyna Rodzinna 2002, 5: 154-160.
- https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=471
- https://www.medicover.pl/choroby/przeziebienie/leczenie/